Masz kompresor. Wybierz narzędzia pneumatyczne

Jeżeli dokonałeś już wyboru odpowiedniego kompresora (kliknij i sprawdź szczegóły)- uwzględniając cel jego użytkowania, wydajność sprężarki, pojemność zbiornika oraz ciśnienie sprężania – przyszedł czas abyś skompletował odpowiednie narzędzia i odpowiadające im akcesoria. 

Narzędzia pneumatyczne, które warto mieć pod ręką

Biorąc pod uwagę różnorodność prac wykonywanych w garażu i przydomowym warsztacie warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Zanim jednak dokonasz wyboru, musisz zastanowić się do czego konkretnie chcesz je wykorzystać oraz czy posiadany przez ciebie kompresor zdoła je napędzić. 

To zdecydowanie „must have” każdego posiadacza kompresora. Dzięki nim bez problemu wymienisz koła w aucie, odkręcisz zapieczone i mocno dokręcone śruby, a także dokonasz prostych napraw.

Wymiana kompletu kół przy użyciu klucza udarowego zajmie ci tyle, co wymiana jednego za pomocą klucza tradycyjnego. Oszczędzi też wysiłku twoim dłoniom. Natomiast grzechotka pneumatyczna sprawdzi się przy naprawach usterek samochodowych. Dotrze w miejsca, gdzie klucz udarowy się nie zmieści.

Dzięki swoim niewielkim rozmiarom stwarzają możliwość pracy w najciaśniejszych przestrzeniach. Poza tym nie ma możliwości abyś je przepalił, gdyż zarówno wiertarka jak i wkrętarka pneumatyczna nie nagrzewają się nawet podczas długiego użytkowania. 

Doskonale sprawdzi się przy końcowym polerowaniu, lekkim szlifowaniu, usuwaniu rdzy czy wygładzaniu spoin. Podobnie jak w przypadku wiertarki pneumatycznej jej dużym atutem jest niewielki rozmiar i nieprzegrzewanie. 

Sprawdzi się przy natryskiwaniu tynków tradycyjnych, cementowo-wapiennych, maszynowych oraz gotowych zapraw tynkarskich i gipsowych. Zaprawa tynkarska wydmuchiwana jest za pomocą strumienia powietrza. Ciśnienie z jakim zaprawa uderza w powierzchnię muru sprawia, że pory i wgłębienia są o wiele lepiej wypełnione niż podczas tradycyjnego tynkowania.

  

Pomoże ci szybko i równomiernie pomalować różne elementy. Co ważne pistolet lakierniczy mogą użytkować zarówno amatorzy, jak i profesjonalnie przygotowani fachowcy. Możesz wybrać pistolet lakierniczy  wysokociśnieniowy HP (przez niewielki otwór wytryskiwana jest niewielka ilość lakieru pod dużym ciśnieniem, uwaga: znaczne marnotrawstwo farby), niskociśnieniowy - HVLP (posiada więcej otworów w dyszy, dzięki czemu spada ciśnienie, ale rośnie ilość emitowanej na obiekt farby, uwaga: potrzebuje mocniejszego kompresora) i najnowocześniejszy  pistolet LVLP niskociśnieniowy z niskim zużyciem materiału (pracuje pod niskim ciśnieniem, przy małym zużyciu sprężonego powietrza oraz gwarantuje niewielkie straty farby lakierniczej). 

Możesz go wykorzystać do utrzymania porządku w warsztacie lub garażu, a nawet do przeczyszczenia laptopa. Pistolet może posiadać bardzo długą dyszę, która umożliwi dotarcie do trudno dostępnych miejsc, może też mieć regulowany przepływ, albo gumową końcówkę, aby nie uszkodzić przedmuchiwanego elementu. 

Dzięki niemu bez problemu napompujesz koła w samochodzie, rowerze, dziecięcym wózku czy taczce. Manometr zainstalowany przy pistolecie pozwoli ci również sprawdzić ciśnienie w oponach. 

Akcesoria, które przedłużą żywotność narzędzi pneumatycznych

Jeśli zależy ci na długim i bezawaryjnym użytkowaniu narzędzi pneumatycznych, warto abyś zaopatrzył się w kilka dodatkowych akcesoriów. Należą do nich:

Powyższe akcesoria można stosować jako pojedyncze urządzenia lub łączyć w moduły w różnych konfiguracjach. Nie są konieczne przy mało intensywnym wykorzystywaniu narzędzi pneumatycznych. Sprężone powietrze możesz pobierać bezpośrednio z kompresora. Jeśli jednak z narzędzi będziesz korzystał często i intensywnie, warto rozważyć ich zakup. Z całą pewnością wydłużą okres ich użyteczności.  

Do podłączenia każdego narzędzia na pewno będzie ci potrzebny profesjonalny przewód do sprężonego powietrza (kliknij i sprawdź szczegóły).  Węże zazwyczaj wykonane są z gumy lub tworzywa sztucznego. Plastik będzie zdecydowanie  mniej trwały (może pękać) i sztywny. Guma jest elastyczniejsza, a przez to wygodniejsza w użytkowaniu. Przy wyborze przewodu warto abyś pamiętał, że te o małej średnicy jak również bardzo długie mogą spowodować mniejszą moc podpiętego narzędzia. 

Najważniejsze atuty

Narzędzia pneumatyczne zdecydowanie ułatwią ci większość prac przydomowych, remontów i napraw. Podniosą również jakość i wydajność tych prac. Ich dużym atutem jest też trwałość. Zdecydowanie większa niż w przypadku tradycyjnych narzędzi elektrycznych. Korzystanie z narzędzi pneumatycznych jest też bezpieczniejsze od tych napędzanych prądem i innymi metodami. Nie naraża cię na porażenie prądem czy też wdychanie spalin. Decydując się zatem na ich użytkowanie będziesz pracował szybciej, łatwiej i przyjemniej :)